Od dnia 01.05.2024 r. zapraszamy miłośników wędkowania na nasze Łowisko przy Dworku ul. Kasztanowa 38 w Siemieniu. Łowisko czynne:  w długi weekend /1.05 - 5.05.2024 r./ a następnie w piątki, soboty i niedziele w godz. 7.00 - 19.00.

Stawy Rybne Siemień

Gospodarstwo Rybackie
Siemień Sp. z o.o.

ul. Kasztanowa 38
21-220 Siemień
tel./fax 83 354 70 04

Nasze przepisy

Przepisy: Węgorz

Węgorz - mięso tej ryby jest uważane za rarytas. Warto zaznaczyć, że węgorz od zawsze uważany był za przysmak z wyższej półki.Jest to ryba o białym, delikatnym, jędrnym i soczystym mięsie. Prawie nie ma ości. Jest jednak tłusta i ciężkostrawna. Krew węgorza zawiera ichtiotoksynę, która rozkłada się w temperaturze powyżej 58°C. Ryby te nadają się do gotowania (np. na zupy, galarety), smażenia, pieczenia na ruszcie, a przede wszystkim wędzenia.

Wędzony węgorz

Składniki:

  • Węgorz ok 1,5 kg
  • sól

Sposób przygotowania:

Węgorza pozbawiamy śluzu poprzez nabranie soli na dłoń i przeciągnięcie od głowy do ogona. Czynność powtarzamy kilkakrotnie, zużywając ok. 2 garście soli. Rybę sprawiamy i dokładnie oczyszczamy jej środek, zwracając uwagę na usunięcie błony przy kręgosłupie, pod którą znajduje się dużo krwi. Sprawioną rybę płuczemy i nacieramy w środku i na zewnątrz solą (8 łyżek). Odstawiamy na 24 godziny. Po tym czasie rybę płuczemy i osuszamy.

Rybę kładziemy w wędzarce, albo zaczepiamy na haku lub sznurku (przez głowę).

Rybę wędzimy ok.3.5 godziny temp. 50-60st., po tym czasie 20 minut wędzimy w temp. 80-90st. Do wędzenia używamy drzewa olchowego lub owocowego, jeśli chcemy mieć rybkę o złotym kolorze używamy drzewa bukowego. Po uwędzeniu się ryby wyciągamy i odwieszamy żeby tłuszcz ściekł a ryba ostygła.